Vojtěch Žák

Dveře Barcelony

Doors of Barcelona – one minute cut

Létající ryba

Podvodní žonglování.

Létající ryba,
co vždy chodí na chůdách,
protože nemá nohy.
(Edward Lear)

Portréty lidí z Budapešti

Humans of Budapest

S Istvánem jsem se seznámil, když jsem byl na cirkusovém workshopu v Plzni a cestou do Rumunska jsem se za ním zastavil. Zcela spontánně tak vzniklo nekomerční video, jehož téma reaguje na objekt bývalých jatek v Budapešti, kde jsme točili a jež nyní slouží jako nezávislá klubová a žonglérská scéna. V přilehlých garážích v době natáčení cvičila kapela Mindless Game, jejíž hudbu můžete ve videu slyšet. Film je tak příkladem site-specific přístupu, který se mi osvědčil i v mé předchozí tvorbě.

Moc lásky

Too much love – Gouki

Příliš mnoho lásky je žonglérské video na hudbu od Gruiga, respektive jeho zkrácenou verzi skladby Gouki. Poslechněte si plnou verzi na soundcloudu.

Válka s mloky

Hudební projekt Kosmický žirafáč Jaroslav Noga a Matěj Macháček za kamerou se dají dohromady v našem společném filmu. Uvidíte velemloka Carla (155cm, 26,5 kilo) a další ohromující explozi aktivity.

Natáčení Hrnečku vař – Horšovský Týn

Ze zákulisí natáčení krátkého hororu Hrnečku vař v Horšovském Týně:Hrnečku vař první klapka!

První série fotografií z natáčení bakalářského filmu Hrnečku vař! Díky moc všem zúčastněným!Salám!

Když se potká salám a dieta…

Film byl nominován na projekci v rámci festivalu Going underground 2013 a promítán v metru v Berlíně a v Seoulu.

Melancolia

MELANCOLIA vojtazak terezahruskova 2013 ©

Film interpretuje obraz Melancolia I od renesančního mistra Albrechta Dürera roku 1514. Rytina zachycuje Anděla pohrouženého do melancholie pramenící z pobahy vědění – čím více toho víme, tím více pociťujeme svoji nevědomost a neschopnost pochopit svět kolem nás. Tento pocit je zhmotnění v Objektu, který je též součástí původní kompozice a který se objevuje i ve filmu. Objekt (nazývaný Dürerův solid) je rekonstruován ve 3D programu na základě matematické Schrieberovi konstrukční teorie z roku 1990. Pomocí technologie HDR Image based lightning a 3D trackingu se ve filmu kombinuje 3D Objekt s reálným prostředím. Snímek odhaluje obraz zčásti narativním přístupem a zčásti volnou asociativní montáží.

film byl nominován na mezinárodní videoartový festival Cologne OFF 2013
film byl nominován na mezinárodní filmovém festivalu South Texas Underground Film 2013

Více o filmu…

Promítání v kontejneru v Plzni ve Světovaru

Zítra 18.5 v Plzni od 16:00-18:00 v kontejneru Animánie č.29. bude promítání Světovaru a dalších. Ještě předtím bude animační workshop! viz. program

Fotografie z natáčení filmu Krysař

Fotografie z natáčení klauzurní práce Matěje Macháčka, pro kterého jsem dělal animace a pomáhal s kamerou. Matějův web


Cesta do lesa, cesta z lesa

Cesta do lesa, cesta z lesa / To Forest and Back Again

Školní práce na téma hospoda. Název filmu je odvozen od stejnojmenného nápoje, který spočívá v dolévání piva zelenou – cestou do lesa a následná konzumace čisté zelené – cesty z lesa. Mladý myslivec přichází do hospody, aby se vypovídal. Vyslechne ho trochu divný štamgast, kterému začne vyprávět svůj příběh, který se začne odehrávat přímo v hospodě…

Promítání v kině Aero

Jako výherce festivalu Aerokraťas budu moderovat další samozvané borce filmového plátna 10.2.2013 v 20:30 v kině Aero!

PROGRAM:

  • žonglérské vystoupení skupiny Tucetkulí!www.tucetkuli.cz
  • výherní film Lázně

klauzurní filmy studentů UUD v Plzni na téma hospoda:

  • Pink panther – Tatsiana Skryhanava
  • Hi-fi klub – Martin Petrlíček
  • Jekyll & Hyde – Michaela Režová
  • Cesta do lesa, cesta z lesa – Vojta Žák

krátké filmy na motivy básně či divadla:

  • PÁD (Danil Charms) – Michaela Režová
  • The Table and Chair (Edward Lear) – Vojta Žák
  • Stíny siluet – Štěpánka Součková

Středometrážní dokument:

  • dokument Honza překlenuje – Hynek Trojánek

Světovar

SVĚTOVAR PLZEŇ 2012

Film vznikl jako site-specific projekt v areálu bývalého pivovaru Světovar v Plzni. Kosmonaut vchází do Světovaru, který ho zcela pohltí. Film vznikal velmi živelně týden ve spolupráci s architektem Vojtěchem Radou a historičkou umění Terezou Hruškovou.

Film byl nominován mezi finalisty mezinárodního festivalu Kunstpiep 2013
Světovar byl nominován mezi finalisty festivalu PAF 2012 v kategorii Nové vize.
Film Světovar byl uveden v rámci Plzně 2015 – vítěze v rámci soutěže EU Evropské město kultury 2015.
Film vyhrál 1.cenu v kategorii experiment v krajském kole Českého videosalonu 2013.

Lázně

LÁZNĚ PLZEŇ 2012

Film lázně zachycuje lázeňský komplex na Denisově nábřeží v Plzni. Film vznikl z nadšení nad chátrajícím prostorem a bez nároku na honorář. Do Lázní jsem chodil soustavně skoro rok. Základní náměť filmu je chybění. Plavcům chybí voda, vodě chybí zvuk a interiérům vybavení. Stejně jako plavci nedbají na tyto nedostatky ani město se příliš nemá k řešení neutěšeného stavu této chráněné kulturní památky. Zároveň jsem chtěl upozornit na příběhy míst, kolem kterých chodíme a které často zůstavají nepovšimnuty.

Film je součástí interaktivní mapy Plzně. Film Lázně získal první cenu na festivalu Aerokraťas 2012 a byl v kině Aero v Praze měsíc promítán jako předfilm večerní projekce.

Stůl a Židle

The Table and The Chair

Nonsensovou báseň The table and the chair napsal anglický poeta Edward Lear. Na začátku formální minimalismus animace spíše připomíná anglický konverzační humor.

Tato ilustrace mluveného slova je násilně ukončena Kachnou, která animované loutky vtáhne do reálného světa za vypravěčem příběhu Markem Rohelem, který báseň namluvil.

Divák je šokován neurvalým střihem, změnou barevnosti i nálady, podpořené tekno setem od Jonahmosesat. Báseň žije dál svým životem a konfrontuje diváka se situacemi, které by radši neviděl. Záměrně jsem chtěl šokovat, zbořit zažité představi o tom, jak by se měl odvíjet filmový příběh a diváka překvapit. Pouhou ilustrací obsahu básně nebo i jen jejím vtipným doplněním bych sotva dosáhl efektu, který chtěl Edward Lear svojí básní vyvolat.

Panda

Klauzurní práce UUD ZCU Vojtěch Žák

Klauzurní práce je insipirována krátkým animovaným filmem Billa Plymptona How to make a love to a woman a filmem Who I Am And What I want od režisérů Chrise Shepharda a Davida Shrigleyho. Osvojil jsem si pseudodokumetární styl, který využil Bill Plymton a zkusil jsem se na věc podívat skrze ironii a nadsázku, která je vlastní Davidu Shrigleymu.

Výrobě filmu předcházelo studium pandy velké jako hlavní postavy. Pro můj záměr bylo podstatné, že jedním z důvodů proč je panda velká ohroženým druhem je krátký čas páření a jejich vybíravost při hledání partnera. V zajetí často ztrácí chuť k sexu úplně. Mezi nejnovější metody rozmnožování pand v zajetí je i takzvané „pandí porno”. Pandám se pouští záběry pářících se divokých pand ve volné přírodě a před tím dělají intenzivní cvičení zadních nohou, aby byly sexu fyzicky schopni.

Genelypsa

Geneze a apokalypsa myšlenky v 49 sekundách.